מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

לשיחת ייעוץ חינם צרו איתנו קשר

באנר המרכז לניוד ביטוח מנהלים

מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיהביטוח מנהלים וקרן פנסיה הם מסלולים דומים שמאפשרים לחסוך כסף לשעת הצורך. עם זאת, קיימים הבדלים בין שני המסלולים הללו. אז מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה? על כך במאמר הבא.

 

מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה- מהם? 

  • ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים, כמו קרן פנסיה, הוא מסלול לחיסכון כספי עבור גיל הפרישה והוא כולל כיסויים מתאימים למקרים של נכות, אובדן כושר עבודה או מוות. 

ביטוח מנהלים הוא למעשה חוזה אישי, פוליסת ביטוח, הנחתם בין המבוטח לבין חברת הביטוח. בחוזה זה מוגדרים התנאים של המבוטח. אחד האלמנטים שיש לקחת בחשבון בביטוח מנהלים הוא שהתנאים שנחתמו בהתחלה הם קבועים ולא ניתן לשנות אותם על ידי אף אחד מהצדדים (לא המבוטח ולא חברת הביטוח). כלומר, גם אם התנאים בחוק משתנים לטובה, בנוגע לדמי הניהול, עלויות ביטוחיות וכדומה, לא ניתן לשנות את התנאים בביטוח מנהלים. דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא שהחוזה שנחתם רלוונטי רק מול חברת הביטוח מולה הוא נחתם. במידה שתבחרו לעזוב את חברת הביטוח ולעבור לחברה אחרת אתם עלולים לאבד את התנאים שהיו בפוליסה הקודמת. שימו לב שבביטוח מנהלים אין הגבלה על גובה ההפקדה החודשית.

  • קרן פנסיה

קרן פנסיה היא מסלול לחיסכון כספי עבור גיל הפרישה שכולל כיסויים למקרים של נכות, אובדן כושר עבודה או מוות. ההפרשה החודשית של קרן פנסיה תהיה 20.83% מהמשכורת. מתוכן 6% יהיו על חשבון המבוטח והיתר על חשבון המעסיק. כל מה שנחסך במהלך השנים ישלם את הקצבה של העובד מרגע הפרישה. 

קרן פנסיה מנוהלת על ידי תקנון קרן פנסיה שמנוסח על ידי הנהלת הגוף המנהל בכפוף לאישור משרד האוצר. כל עדכון, שינוי או שיפור המאושר בחוק, חל על עמיתי קרן הפנסיה, בשונה מביטוח מנהלים.  

בנוסף, בקרן פנסיה חל עקרון ערבות הדדית. כלומר, כל החוסכים בקרן פנסיה מבטחים אחד את השני וערבים להבטחת תקבולים עתידיים, אחד של השני. כתוצאה מכך, עלות הכיסוי בקרן פנסיה זולה יותר מאשר במסלולים אחרים. 

מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה- כיסוי נכות

  • ביטוח מנהלים

כאשר בוחרים להצטרף לביטוח מנהלים אחד השלבים הוא מילוי שאלון והצהרת בריאות. בעקבות השאלון, הצהרת הבריאות ופרמטרים נוספים כמו הגיל של העובד יקבעו את עלות הביטוח. שימו לב שבביטוח מנהלים הכיסויים הם ללא תקופת אכשרה. 

לעומת קרן פנסיה, בכיסוי נכות של ביטוח מנהלים ניתן לבטח עיסוק ספציפי. לדוגמא, רופא מנתח שנפגע בידיו ולא יכול להמשיך לבצע את עבודתו כמנתח יוכל לקבל פיצויים על אובדן הכנסה ולא יחויב לעבוד במקצוע אחר שלא מצריך עבודת ידיים מדויקת. יש לקחת בחשבון שחברת הביטוח עלולה לקבוע החרגות או תנאים שונים בהתאם למצבו הרפואי של המבוטח. 

שימו לב שיש לרכוש פוליסת ביטוח חיים באופן פרטי. כך במקרה של מוות המוטבים יהיו המוטבים שבחר המבוטח והם יקבלו את הכיסוי. הכיסוי יתקבל כסכום חד פעמי שפטור ממס. 

  • קרן פנסיה

כיסוי נכות בקרן פנסיה מעניק כיסוי עד לגובה של 75% משכר המבוטח בקרן, בהתאם למסלול הביטוח. כיסוי זה רלוונטי גם עבור נכות חלקית. יש לקחת בחשבון שקיימת תקופת אכשרה של 60 חודשים בהם המבוטח לא יהנה מכיסויים. לכן, אם אתם סובלים ממחלות רקע יש לקחת זאת בחשבון. 

לעומת ביטוח מנהלים, קרן פנסיה מעניקה כיסוי לכולם בלי התייחסות לעיסוק ספציפי. כלומר, אם מנתח נפצע בידו ולא יוכל להמשיך בעבודתו אך יוכל להמשיך לעבוד באופן כללי הוא לא יהיה זכאי לקבלת פיצויים. עם זאת, יש לקרן הפנסיה מוצר משלים בשם מטריה ביטוחית שמציעה למבוטח להרחיב את הכיסוי להגדרת עיסוק או לבטל תקופת אכשרה. 

כיסוי מוות- קרן פנסיה כוללת כיסוי המעניק קצבה חודשית לשאירים במקרה של מוות. הקצבה הניתנת לשאירים מתחלקת-

  • עד 60% מהשכר עבור בן או בת הזוג של הנפטר. 
  • עד 40% מהשכר לכלל הילדים של הנפטר, עד גיל 21 בלבד. 

גובה הכיסוי לקצבה הניתנת לשאירים נקבע במועד ההצטרפות לפוליסה ולא ניתן לשינוי. 

 

מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה- מקדם המרה

  • ביטוח מנהלים

מקדם המרה מבטא את תוחלת החיים לאחר גיל הפרישה. בביטוח מנהלים מקדם ההמרה נקבע בתנאי הפוליסה ואינו יושפע משינויים בתוחלת החיים. למבוטחים לפני שנת 2013 קיים מקדם המרה מובטח ואילו למבוטחים לאחר שנת 2013 ייקבע מקדם ההמרה בגיל 60 ולאחר מכן לא ישתנה. 

  • קרן פנסיה

מקדם המרה מבטא את תוחלת החיים לאחר גיל הפרישה. הקצבה החודשית שמגיעה למבוטח תחושב על ידי חלוקת סכום החיסכון שנצבר במקדם ההמרה. מקדם ההמרה יושפע מתוחלת החיים ומשינויים דמוגרפיים ארציים.

מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה- דמי ניהול

  • ביטוח מנהלים

דמי הניהול בביטוח מנהלים ייקבעו במועד ההצטרפות לפוליסה ויתעדכנו לאורך השנים. דמי הניהול המקסימליים בביטוח מנהלים עומדים על 4% מהפקדה ו1.05% מצבירה. ניתן להתמקח ולהוזיל את דמי הניהול בביטוח מנהלים.

  • קרן פנסיה

דמי ניהול בקרן פנסיה ישפיעו על גובה החיסכון הסופי לפרישה. דמי הניהול המקסימליים בקרן פנסיה עומדים על 6% מהפקדה ועוד 0.5% מצבירה. ניתן להתמקח ולהוזיל את דמי הניהול בקרן הפנסיה. 

 

אז מה ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

כפי שהבנו, למרות הדמיון בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה קיימים הבדלים בין שני המסלולים. לכל אחד מהמסלולים הללו יש יתרונות וחסרונות ולכן קשה לקבוע מה עדיף שכן ייתכן שלאחד יהיה מומלץ לרכוש ביטוח מנהלים ואילו לאחר קרן פנסיה. על מנת לבחור מה עדיף יש לקחת בחשבון גורמים כמו גובה השכר, גיל, מצב רפואי, האם מעוניינים לבטח עיסוק ספציפי ועוד. לבחירת מסלול מומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני. 

לשיחת ייעוץ חינם צרו איתנו קשר

אודותינו

חברה מקצועית לניוד ביטוחי מנהלים, עם מעל ל10 שנות ניסיון ומאות לקוחות מרוצים!

 

ניוד כספי פנסיה
בלוג

ניוד כספי פנסיה

כאשר מגיעים לגיל הפרישה, 67 אצל גברים ו-62 אצל נשים, יש להיעזר בכספי הפנסיה. קיימים מוצרים פנסיוניים שונים בעלי יתרונות שונים. אך מה קורה אם

למאמר המלא »
ניוד קופת גמל
בלוג

ניוד קופת גמל

קופת גמל היא שם כולל למספר אפיקי חיסכון שונים. ישראלים רבים, הן עצמאים והן שכירים, מחזיקים בקופות גמל בחברות שונות. כמו ביטוח מנהלים או קרן

למאמר המלא »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן