ביטוח מנהלים לעומת פנסיה

לשיחת ייעוץ חינם צרו איתנו קשר

באנר המרכז לניוד ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים לעומת פנסיהרוצים לדעת מהו ביטוח מנהלים לעומת פנסיה? המאמר הבא הוא בשבילכם. גם ביטוח מנהלים וגם פנסיה הם אפיקי חיסכון לגיל הפרישה או לכיסוי נכות אך עם זאת קיימים הבדלים בין השניים. במאמר הבא נרחיב על ביטוח מנהלים לעומת פנסיה. 

 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים הוא מסלול לחיסכון כספי עבור גיל הפרישה. ביטוח מנהלים כולל גם כיסויים למקרים של נכות, אובדן כושר עבודה או מוות. בביטוח מנהלים אין הגבלה על גובה ההפקדה החודשית לפנסיה. 

ביטוח מנהלים הוא למעשה חוזה אישי, פוליסת ביטוח, הנחתם בין המבוטח לבין חברת הביטוח. החוזה שנחתם מגדיר את התנאים של המבוטח. יש לקחת בחשבון שהתנאים בביטוח מנהלים הם קבועים ואף אחד מהצדדים לא יכול לשנות אותם. כלומר, גם אם התנאים בחוק משתנים לטובה, בנוגע לדמי הניהול, עלויות ביטוחיות וכדומה, לא ניתן לשנות את התנאים בביטוח מנהלים. כמו כן יש לקחת בחשבון שהחוזה רלוונטי רק מול חברת הביטוח שחתמתם מולה. במידה שאתם מעוניינים לעבור לחברת ביטוח אחרת אתם תאבדו את התנאים שהיו בפוליסה הקודמת. 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- קרן פנסיה

קרן פנסיה היא מסלול לחיסכון כספי עבור גיל הפרישה. קרן פנסיה כוללת גם כיסויים למקרים של נכות, אובדן כושר עבודה או מוות. ההפרשה החודשית של קרן פנסיה תהיה 20.83% מהמשכורת. מתוכן 6% יהיו על חשבון המבוטח והיתר על חשבון המעסיק. 

קרן פנסיה היא מסלול חיסכון שמיועד לתשלום קצבה בגיל הפרישה. הכסף שהופקד בקרן הפנסיה במשך השנים על ידי העובד והמעביד ישלם את הקצבה מרגע הפרישה. 

קרן פנסיה מנוהלת על ידי תקנון קרן פנסיה שמנוסח על ידי הנהלת הגוף המנהל בכפוף לאישור משרד האוצר. כל עדכון, שינוי או שיפור המאושר בחוק, חל על עמיתי קרן הפנסיה.  

בנוסף, בקרן פנסיה חל עקרון ערבות הדדית. כלומר, כל החוסכים בקרן פנסיה מבטחים אחד את השני וערבים להבטחת תקבולים עתידיים, אחד של השני. כתוצאה מכך, עלות הכיסוי בקרן פנסיה זולה יותר מאשר במסלולים אחרים. 

 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- כיסוי נכות

כיסוי נכות בביטוח מנהלים

כאשר העובד העצמאי יצטרף לביטוח מנהלים יהיה עליו למלא שאלון והצהרת בריאות. עלות הביטוח תקבע בהתאם לגיל של העובד, למצב הבריאותי שלו ולעיסוק שלו. בביטוח מנהלים המבוטח מכוסה בכיסויים ללא תקופת אכשרה. 

יש לקחת בחשבון שבביטוח מנהלים ניתן לבטח עיסוק ספציפי. כלומר, פסנתרן לדוגמא, שייפגע בידיו ולא יוכל להמשיך לנגן יוכל לקבל אובדן כושר עבודה ופיצויים על אובדן הכנסה על המקצוע שלו ולא יחויב לעבוד במקצוע אחר. שימו לב כי חברת הביטוח יכולה לקבוע החרגות או תנאים שונים בהתאם למצבו הרפואי של המבוטח. 

כיסוי מוות- יש לקחת בחשבון שיש לרכוש פוליסת ביטוח חיים באופן פרטי. כך במקרה של מוות המוטבים יהיו המוטבים שבחר המבוטח והם יקבלו את הכיסוי. הכיסוי יתקבל כסכום חד פעמי שפטור ממס. 

כיסוי נכות בקרן פנסיה

כיסוי נכות בקרן פנסיה מעניק כיסוי עד לגובה של 75% משכר המבוטח בקרן, בהתאם למסלול הביטוח. כיסוי זה רלוונטי גם עבור נכות חלקית. יש לקחת בחשבון שקיימת תקופת אכשרה של 60 חודשים בהם המבוטח לא יהנה מכיסויים. לכן, אם אתם סובלים ממחלות רקע יש לקחת זאת בחשבון. 

לעומת ביטוח מנהלים, קרן פנסיה מעניקה כיסוי לכולם בלי התייחסות לעיסוק ספציפי. כלומר, אם מנתח נפצע בידו ולא יוכל להמשיך בעבודתו אך יוכל להמשיך לעבוד באופן כללי הוא לא יהיה זכאי לקבלת פיצויים. עם זאת, יש לקרן הפנסיה מוצר משלים בשם מטריה ביטוחית שמציעה למבוטח להרחיב את הכיסוי להגדרת עיסוק או לבטל תקופת אכשרה. 

כיסוי מוות- קרן פנסיה כוללת כיסוי המעניק קצבה חודשית לשאירים במקרה של מוות. הקצבה הניתנת לשאירים מתחלקת-

  • עד 60% מהשכר עבור בן או בת הזוג של הנפטר. 
  • עד 40% מהשכר לכלל הילדים של הנפטר, עד גיל 21 בלבד. 

גובה הכיסוי לקצבה הניתנת לשאירים נקבע במועד ההצטרפות לפוליסה ולא ניתן לשינוי. 

 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- מקדם המרה

מקדם המרה בביטוח מנהלים

מקדם המרה מבטא את תוחלת החיים לאחר גיל הפרישה. בביטוח מנהלים מקדם ההמרה נקבע בתנאי הפוליסה ואינו יושפע משינויים בתוחלת החיים. למבוטחים לפני שנת 2013 קיים מקדם המרה מובטח ואילו למבוטחים לאחר שנת 2013 ייקבע מקדם ההמרה בגיל 60 ולאחר מכן לא ישתנה. 

מקדם המרה בקרן פנסיה

מקדם המרה מבטא את תוחלת החיים לאחר גיל הפרישה. הקצבה החודשית שמגיעה למבוטח תחושב על ידי חלוקת סכום החיסכון שנצבר במקדם ההמרה. מקדם ההמרה יושפע מתוחלת החיים ומשינויים דמוגרפיים ארציים. 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- דמי ניהול

דמי ניהול בביטוח מנהלים

דמי הניהול בביטוח מנהלים ייקבעו במועד ההצטרפות לפוליסה ויתעדכנו לאורך השנים. דמי הניהול המקסימליים בביטוח מנהלים עומדים על 4% מהפקדה ו1.05% מצבירה. ניתן להתמקח ולהוזיל את דמי הניהול בביטוח מנהלים.

דמי ניהול בקרן פנסיה

דמי ניהול בקרן פנסיה ישפיעו על גובה החיסכון הסופי לפרישה. דמי הניהול המקסימליים בקרן פנסיה עומדים על 6% מהפקדה ועוד 0.5% מצבירה. ניתן להתמקח ולהוזיל את דמי הניהול בקרן הפנסיה. 

 

ביטוח מנהלים לעומת פנסיה- מה כדאי?

כפי שהבנו, לכל אחד מהכיסויים יש יתרונות וחסרונות. בשוק הפנסיוני העדיפות תהיה בדרך כלל לקרן פנסיה ברוב השכר הראשון, אך זה לא בהכרח המסלול המומלץ. על מנת לבחור מה כדאי יש לקחת בחשבון גורמים כמו גובה השכר, גיל ועוד. על מנת להיות בטוחים מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני שישקלל את הנתונים השונים ויגיד לכם מה עדיף לכם.  

לשיחת ייעוץ חינם צרו איתנו קשר

אודותינו

חברה מקצועית לניוד ביטוחי מנהלים, עם מעל ל10 שנות ניסיון ומאות לקוחות מרוצים!

 

ניוד כספי פנסיה
בלוג

ניוד כספי פנסיה

כאשר מגיעים לגיל הפרישה, 67 אצל גברים ו-62 אצל נשים, יש להיעזר בכספי הפנסיה. קיימים מוצרים פנסיוניים שונים בעלי יתרונות שונים. אך מה קורה אם

למאמר המלא »
ניוד קופת גמל
בלוג

ניוד קופת גמל

קופת גמל היא שם כולל למספר אפיקי חיסכון שונים. ישראלים רבים, הן עצמאים והן שכירים, מחזיקים בקופות גמל בחברות שונות. כמו ביטוח מנהלים או קרן

למאמר המלא »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן