Site icon המרכז לביטוח מנהלים

ייעוץ פנסיוני – למי כדאי להיעזר בשירות זה?

pansiaאחת מהתופעות המסקרנות שחווה שוק התעסוקה העולמי במהלך אלפי השנים האחרונות, היא תופעת ה"התמקצעות", אשר השפיעה באופן ישיר על כל אדם החי כיום על פני כדור הארץ. בעוד שבעבר, אנשים רבים נהנו מהשכלה ומיומנויות רחבות טווח, בתחומי עיסוק שונים (מה שמכונה "אנשי אשכולות", כדוגמת לאונרדו דה וינצ'י), הרי שבעולם המודרני, כמעט לכל אדם יש התמחות ספציפית במקצוע מסוים, וזאת כמובן כנגזרת לרמת המקצועיות הנדרשת לעיסוק באותו המקצוע.

כתוצאה מכך, ובניגוד לחריגים הספורים, אשר יכולים לעסוק במספר תחומי עיסוק שונים, מרבית האנשים בוחרים להתמחות בתחום אחד מובחן, כאשר הידע שבידם ביחס לתחומים אחרים שואף לאפס. מסיבה זו, אין פלא שבשעה שאנו נתקלים בבעיה מסוימת, בה אין אנו מבינים, הפתרון המתבקש הוא לפנות למומחה באותו התחום, ולא להתמודד עם הבעיה לבדנו, מה שעלול להביא לתוצאות פחות מאופטימאליות.

ייעוץ פנסיוני – למה זה טוב?

כמעט לאורך כל שנות ההיסטוריה, עיקרון הבסיס בכל הנוגע למה שמתואר כיום כ"חיסכון פנסיוני" היה פשוט וברור – על האדם לחסוך משאבים רבים ככל הניתן בשנים בהן עמל, על מנת שמשאבים אלו ישרתו אותו בעת זקנתו, או בעת התדרדרות במצבו הבריאותי. במידה והאדם לא הצליח לעשות זאת, עקב נסיבות בלתי צפויות או עקב חוסר תכנון לעתיד, היה עליו להסתמך על עזרת משפחתו, ובמידה וגם זה לא התאפשר, סופו היה רע ומר.

עם זאת, במהלך המאה האחרונה החלה להתפתח תפיסה חדשה, "מדינת הרווחה", הגורסת שלמדינה ישנה אחריות לרווחתו של כל אזרח, כאשר במדינות המחזיקות בתפיסה זו, המדינה מחייבת כל אזרח להפריש סכום כספי עבור ייעוץ פנסיוני ייעודי, אשר ישמש אותו בעתיד.

למרבה הצער, החיסכון הפנסיוני הפך ברבות השנים למושג מסובך, כאשר מרבית האנשים, אשר כאמור עוסקים בתחומים נפרדים וספציפיים, לא מבינים בו דבר וחצי דבר, מה שעלול לגרור פעולות נמהרות ולא מחושבות שיפגעו משמעותית בהיקף החיסכון הפנסיוני שיעמוד לרשותם בעתיד.

בדיוק במקרים אלו עולה חשיבותו של היועץ הפנסיוני, שהינו בעל מקצוע אשר מתמחה ספציפית בסוגיית החיסכון הפנסיוני, וכיצד ניתן למקסם חיסכון זה בצורה האופטימאלית עבור כל אדם. בדיוק כפי שלא ניתן לאדם זר לתקן את מכוניתנו, אלא נפנה למוסכניק מורשה, בעל ההכשרה והניסיון הנדרשים לתיקון יעיל ואיכותי, הרי שגם ביחס לבחירת מסלול החיסכון הפנסיוני, ולאור חשיבותו העצומה לעתיד של כל אחד ואחת מאיתנו, חשוב לפנות ראשית למומחה, אשר יוכל להאיר את עינינו, ולהבטיח את מקסום החיסכון הפנסיוני העומד לרשותנו.

איך פונים לייעוץ פנסיוני?

לאור חשיבותו הניכרת של הייעוץ הפנסיוני עבור כל תושב בישראל, תקנות משרד האוצר קובעות שהזכות לקבלת ייעוץ פנסיוני היא זכותו של כל אדם בישראל, כאשר זכות זו, בדומה לזכויות אחרות, מוענקת מטעם המוסדות הבנקאיים המוכרים בישראל, וזאת ללא צורך בתשלום כלשהו מצד הפונה.

חשוב לזכור עם זאת, כי ייעוץ פנסיוני המוענק מטעם הבנקים בישראל, כשירות ציבורי, מהווה מעצם מהותו "ייעוץ כללי" יותר מאשר ייעוץ פרטני, ומתמקד בפריסת האפשרויות השונות מבחינת המבוטח, ולא בהכרח ביחס למצבו הפרטני. בעוד שהדבר עשוי בהחלט לסייע לתושבים בעלי הבנה קודמת בנושא, הרי שהאדם מן היישוב, ללא הבנה בתחום, לא תמיד יידע לפעול נכונה בהתאם למידע שנמסר לו.

מסיבה זו, במקרים רבים אין מנוס מפנייה לייעוץ פנסיוני פרטני, מטעם יועץ פנסיוני פרטי, אשר יוכל לבחון את מצבו האישי והכלכלי של הפונה לפרטיו, וכך להכווין אותו לאפיק ההשקעה הפנסיוני הנכון ביותר עבורו, באופן ספציפי.

ראו גם:

קרן פנסיה, ביטוח מנהלים

מהם יתרונות וחסרונות ניוד חסכונות פנסיונים?

Exit mobile version